برنامه بازدید از شهر جبیل حوالی ظهر پایان می یابد و ما دوباره سوار اتوبوس شده تا به بیروت بازگردیم. در مسیر برگشت زینب به اعضای گروه اعلام می کند که می خواهیم به دو مرکز خرید برویم که با استقبال فراوانی روبرو می شود، چرا که بیشتر اعضای گروه را خانواده ها تشکیل می دهند و  چیزی بهتر از گشتن در مراکز خرید و خرید کردن برای خانمها نیست! مقصد اول ما مرکز خرید ABC است. اتوبوس در کنار این مرکز خرید بزرگ توقف می کند و اعضای گروه در زیر بارش شدید باران پیاده شده و به سرعت خود را به داخل فروشگاه می رسانند.ABC یک مرکز خرید بزرگ در بیروت است که چند وقتی بیش از افتتاح ان نمی گذرد.به سبک همه مراکز خرید بزرگ شامل بخشهایی چون جواهرات و ساعت، لباس زنانه، لباس مردانه، لباس بچگانه و سایر کالاهاست و البته چند رستوران و کافه هم دارد.ABC یک شعبه دیگر در منطقه اشرفیه در مرکز شهر بیروت هم دارد. بیشتر اجناس این مرکز خرید از برندهای معروف هستند و طبعا قیمت انها نیز بسیار بالاست.تقریبا هیچکس تمایلی به خرید نشان نمی دهد و پس از حدود یک ساعت گشت و گذار در داخل ABC به داخل اتوبوس برمی گردیم تا راهی سیتی مال شویم که گفته می شود قیمتهایش ارزان تر از این جا هست.

مرکز خرید ABC  در بیروت

بارش باران همچنان ادامه دارد و باعث سردی هوا نیز شده است.سیتی مال به فاصله کمی از ABC قرار دارد و در کنار بزرگراهی که بیروت را به جونیه وصل می کند واقع شده است.این مرکز شامل ۱۰۰ فروشگاه، ۱۵ رستوران و کافه،یک هایپر مارکت و چندین سالن سینما در طبقه فوقانی است. از طبقات بالا می توان دریای مدیترانه را نیز مشاهده کرد. در طبقه همکف مرکزی برای بازی کودکان نیز وجود دارد.

نمای بیرونی سیتی مال بیروت

اولین کار پس از ورود به سیتی مال صرف ناهار بود! پس از چند روز حضور در بیروت برای اولین بار در منوی یک رستوران برنج دیدیم: رستوران CHOPSTICKS . سفارش من برنج و چیکن بود؛ برنج به همراه خورشتی شامل مرغ و بادام هندی که مزه بسیار شیرینی داشت و بیش از ۲-۳ قاشق ان قابل تحمل نبود! فکر کنم که یک نوع غذای ژاپنی بود، چون به همراه آن دو تا از این چوب های مخصوص غذاخوری ژاپنی های نیز همراهش بود که انها را برای یادگاری برداشتم! برای ادامه ناهار از مک دونالد سفارش دادم.

پس از ناهار در طبقات مختلف این مرکز خرید گشتیم و تقریبا قیمت کالاهای ان بسیار بالا بود، چرا که همه از مارکهای معروف بودند.در طبقه زیرین سیتی مال یک هایپر مارکت وجود داشت که تقریبا هر چه می خواستی در ان پیدا می شد.البته بیشتر اجناس ان مواد غذایی بود. مقداری شکلات از این فروشگاه خریده و سپس در خروجی سیتی مال منتظر بقیه شدیم تا راهی هتل شویم. به پیشنهاد زینب قرار شد که کسانی که علاقه مند هستند به یک مرکز خرید دیگر نیز بروند که اجناس ارزان قیمتی دارد. البته نام مرکز یادم نیست، ولی چند نفری منصرف شدند و پس از کرایه کردن یک ون ما به هتل برگشتیم و اتوبوس سایر اعضای گروه را به مرکز خریدی در جنوب غرب بیروت برد.

مراکز خرید بیروت

اکثر اجناس موجود(  پوشاک و مواد غذایی  و ...) در فروشگاههای بیروت خارجی هستند و بسیاری از انها نیز از برندهای معروف هستند که طبعا قیمت بالایی دارند. بنابراین بیروت برای خرید شهر بسیار گرانی به نظر می رسد. در شهر بیروت فروشگاهها و مراکز خرید بسیار زیادی وجود دارند. معروف ترین مناطق شهر برای خرید عبارتند از:

داون تاون:منطقه مرکزی شهر که جدیدا نوسازی شده است و در مطلب بعدی به ان اشاره خواهد شد.

خیابان حمرا: جایی که هتل ما در ان واقع شده بود و دارای فروشگاههای متعددی است که البته بیشتر انها لباس و کیف و کفش می فروشند.

خیابان مار الیاس: یکی از خیابانهای جنوبی بیروت که بسیار شلوغ و مملو از فروشگاههای متعدد که بیشتر اجناس ان لبنانی و تقریبا ارزان قیمت هستند.

خیابان وردون:دارای فروشگاههای لوکس و بسیار گران قیمت با اجناس خارجی.

مهمترین مراکز عمده خرید در بیروت نیز عبارتند از:

ABC مال، بیروت مال، سیتی مال،سوکس د بیروت،الدورادو و . . . .ارسال توسط احسان
 
تاريخ : چهارشنبه 28 بهمن1388
سه شنبه ۴ فروردین ۱۳۸۸

برنامه سومین روز حضورمان در لبنان بازدید از شهر تاریخی و قدیمی بیبلوس در شمال لبنان بود.بارش باران که از دیشب اغاز شده بود، همچنان ادامه داشت و هوا کمی سرد شده بود. بارندگی باعث شده بود تا هوا مطبوع و دلپذیر شود. ساعت ۹ صبح از مقابل هتل حرکت کردیم و مقصد ما شهر بیبلوس در ۴۰ کیلومتری شمال بیروت بود. این شهر که سابقه ان به ۵ هزار سال قبل از میلاد باز می گردد، قدیمی ترین شهر جهان است که بطور مستمر از زمان تاسیس ان تاکنون محل سکونت بشر بوده است و از این نظر ویژگی خاصی دارد.بیبلوس که به عربی نام ان جبیل است،شهر کوچک و تاریخی و توریستی است که جمعیت زیادی ندارد، اما اکثریت جمعیت ان را مسیحیان مارونی تشکیل می دهند و درصدی نیز مسلمان دارد که اکثرا شیعه مذهب هستند.این شهر بواسطه داشتن چند اثر تاریخی یکی از جذابیت های توریستی لبنان به شمار می رود.

نمایی از شهر بیبلوس از داخل قلعه در یک هوای ابری

در میدان کوچک ورودی شهر بیبلوس(جبیل) پیاده شدیم و قدم زنان از داخل بازار قدیمی به سمت قلعه بیبلوس حرکت کردیم. مغازه های این بازار قدیمی و سنتی بیشتر به فروش صنایع دستی مشغول هستند و من یک کلاه با آرم کشور لبنان از این بازار خریدم! محوطه باستانی بیبلوس  با سابقه بیش از ۲۷۰۰ سال که در فهرست آثار تاریخی یونسکو نیز به ثبت رسیده است،دارای بقایای قصرهای قدیمی از دوران باستان می باشد. قلعه قدیمی بیبلوس نیز در این محوطه قرار گرفته است. بهای بلیت ورودی به قلعه ۶ هزار لیر بود.

بازار قدیمی و سنتی شهر بیبلوس

یک کافه در بیبلوس نزدیک قلعه تاریخی شهر

قلعه بیبلوس در قرن دوازدهم توسط صلیبیون بنا شده است.این قلعه که به فاصله چند متری از ساحل مدیترانه بنا شده ، از سنگ اهک بومی منطقه و از بقایای ساختمانهای موجود در محوطه باستانی بیبلوس ساخته شده است. قلعه در سال ۱۱۱۸ میلادی توسط صلاح الدین ایوبی فتح شده و پس از چند سال دوباره توسط صلیبیون پس گرفته می شود. قلعه در دو طبقه بنا شده است و یک راهنمای محلی اطلاعات کاملی در مورد تاریخچه قلعه و محوطه باستانی به بازدید کنندگان می داد.

تصاویری از قلعه بیبلوس از نماهای مختلف(دو عکس اول از اینترنت و دو عکس دوم مربوط به روز بازدید)

از ديگر آثار تاريخي اين منطقه مي‌توان از كليساي "مار يوحنا" نام برد. اين كليسا متعلق به قرن 13 ميلادي مي‌باشد در كنار اين كليسا نيز يك مسجد قديمي قرار دارد . روبروي كليسا موزه شمع قرار دارد كه مراسم و آداب و رسوم مردم اين مرز و بوم را به تصوير كشيده است. همچنين كليساي سنت ژان مارك در بيبلوس از ديگر اماكن مقدس و كليساهاي ديدني محسوب مي شود.

 بندر زیبای این شهر نیز میزبان قایق های توریستی است که یکی از جذابیت های توریستی این شهر قدیمی محسوب می شود.

بندر توریستی بیبلوسارسال توسط احسان
بلافاصله پس از پایان بازدید شهر صیدا، راهی شهر صور در جنوب لبنان شدیم. فاصله این شهر از صیدا ۴۰ کیلومتر و از بیروت حدود ۸۰ کیلومتر است که از طریق اتوبان بهم وصل می شوند. صور بزرگترین شهر در منطقه جنوب لبنان است و با حدود ۱۲۰ هزار نفر جمعیت چهارمین شهر بزرگ لبنان محسوب می شود.اکثریت جمعیت شهر صور شیعه هستند و بر خلاف شهرهای صیدا و بیروت، شهر خیلی مدرنی به نظر نمی رسد.اهمیت شهر صور در وجود محوطه های باستانی ان است که از دوران تمدن فینیقی ها بر جای مانده است.قدمت و تاریخچه این شهر بندری به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد.البته ساحل شهر صور نیز به خاطر عمق کم ان  و صخره ای نبودن در تابستان ها مشتریان زیادی دارد.

حدود ساعت ۳ بعدظهر بود که برای صرف ناهار در رستورانی در ورودی شهر صور توقف کردیم.سفارشات متنوع اعضای گروه باعث شد تا صرف ناهار حدود ۲ ساعتی به طول بینجامد! با توجه به انکه در منوی رستوران فقط اسم غذاها  و قیمت انها به انگلیسی و عربی نوشته شده بود،به ناچار زینب باید  تک تک محتویات هر غذا را به همراهان توضیح می داد ! و نهایتا وقتی سفارش انجام می شد، ابتدا پیش غذا و سپس غذای اصلی اورده می شد.

پس از پایان ناهار، برای بازدید از محوطه باستانی البس(ALBASS) رفتیم. این اثر مهم تاریخی که در فهرست آثار جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، در خارج از شهر صور قرار دارد و همانطور که اشاره شد، از دوران تمدن فینیقی به جای مانده است و قدمت ان به ۳۵۰۰ سال می رسد.بقایای شهر قدیمی صور که از سنگ ساخته شده ،وجود قبرهای بزرگ که داخل انها می توان استخوانهای دفن شدگان ان را دید و چند طاق نصرت بزرگ در این محوطه باستانی وجود دارند.

 

متاسفانه به دلیل ناهماهنگی در برنامه تور، راهنمایی که قرار بود در اینجا حاضر شده و درباره تاریخ این محل صحبت کند، رفته بود و از طرفی  تاریک شدن هوا و شروع بارش باران هم مزید بر علت شد تا بازید خود را زودتر به اتمام رسانده و برای بازگشت به بیروت سوار اتوبوس شویم.در راه بازگشت به بیروت بارش باران همچنان ادامه داشت.

نمایی از شهر صورارسال توسط احسان
 
تاريخ : چهارشنبه 21 بهمن1388
پس از پایان بازدید از قلعه موسی سوار اتوبوس شده و دوباره به جاده اصلی بیروت- صیدا بازمی گردیم. ارتباط بین بیروت با شهرهای صیدا و صور توسط یک اتوبان جدید برقرار می شود که یک طرف ان را ساحل مدیترانه و سمت دیگر را نیز باغهای مرکبات احاطه کرده است.در طول مسیر بیروت تا این دو شهر تابلوهایی بزرگ کنار جاده نصب شده است که جمله اصلی ان این است: "لبنان اولی" که در واقع  گروههای سیاسی و مذاهب مختلف را به اتحاد و وحدت دعوت می کند و منافع ملی لبنان را مهمتر از منافع گروهها می داند.این تابلوها به مناسبت انتخابات پارلمانی پیش روی این کشور در سال ۲۰۰۹ نصب شده بود. همچنین تابلوهای بزرگ متعدد دیگری نیز در طول مسیر وجود داشت که میزان کمک کشورهای مختلف را به لبنان برای بازسازی ان نشان می داد؛ عربستان، اردن،مصر، سوریه و ... .

فاصله بیروت تا صیدا ۴۰ کیلومتر است. این شهر پس از بیروت و طرابلس با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت سومین شهر بزرگ لبنان به شمار می رود و در واقع بزرگترین شهر جنوب لبنان محسوب می شود. اکثر جمعیت ان سنی مذهب هستند و اهمیت بیشتر این شهر به خاطر این است که زادگاه رفیق حریری، نخست وزیر فقید و فواد سینیوره نخست وزیر بعد از حریری است. بر اساس گفته های تور لیدرمان، رفیق حریری برای بازسازی این شهر تلاش زیادی کرده بود.

در کنار جاده و در سمت ساحلی شهر، استادیوم المپیک صیدا مشخص است که یک ورزشگاه شیک و نوساز است که برای جام ملتهای آسیا در سال ۲۰۰۰ ساخته شده است و اتفاقا تیم ملی ایران هم در این ورزشگاه به کره جنوبی باخت و از مسابقات حذف شد.

مهمترین اثر دیدنی شهر صیدا، قلعه دریایی این شهر است که در سال ۱۲۲۸ میلادی ساخته شده است و یکی از بزرگترین قلعه های تاریخی کشور لبنان است.این قلعه با فاصله کمی از ساحل در داخل آب قرار دارد.

دو تصویر از قلعه دریایی شهر صیدا

برنامه بعدی ما در این شهر بازدید از موزه صابون صیدا بود. این موزه در داخل بازار قدیمی شهر صیدا واقع شده است و شهر صیدا به خاطر صابون مرغوبش در دنیای عرب شهرت جهانی دارد. در این موزه مراحل ساخت صابون به روش سنتی برای بازدید کنندگان توضیح داده می شود. یک راهنمای انگلیسی زبان که به خوبی مراحل را توضیح می داد و زینب هم ان را برای بقیه ترجمه می کرد.ماده اصلی تهیه صابون در صیدا روغن زیتون بوده است و مراحل مختلف تهیه ان از روی ماکت توضیح داده می شود.در بیرون از موزه هم فروشگاهی وجود دارد که می توان از آن صابون مرغوب شهر صیدا را خریداری کرد.

موزه صابون شهر صیدا

بازار قدیمی شهر صیدا

یک بازار محلی در شهر صیداارسال توسط احسان
برنامه دومین روز حضور در لبنان بازدید از شهرهای جنوبی لبنان بود.قرار بود که ساعت ۹ صبح از مقابل هتل سوار اتوبوس شده و راهی شویم. اما به دلیل اینکه شب گذشته دیر خوابیده بودیم، برنامه با یک ساعت تاخیر انجام می شد. من خودم که حسابی خواب مونده بودم و با صدای زنگ تلفن تور لیدرمان از خواب پریدم و فورا اماده شدم تا بازدید از شهرهای بیت الدین، صیا و صور را از دست ندهم! وقتی هم سوار اتوبوس شدم همه امده بودند و با نگاهشان می شد فهمید که از تاخیر بوجود امده به خاطر من! شاکی هستند. البته من هم از همه همسفران خود عذرخواهی کرده و راهی شدیم. در مقابل هتل سفیر نیز گروه دیگری از مسافران به ما پیوستند و البته یک تور لیدر محلی به نام زینب حمادی: دختری شیعه  با مانتو و روسری بلند مدل لبنانی  که فارسی را بسیار سلیس و روان صحبت می کرد و البته عربی و انگلیسی را نیز تسلط کامل داشت.وی در همان ابتدا خود را معرفی کرد و گفت که سالها در ایران بوده و البته اطلاعات بسیار کاملی نیز درباره لبنان  می داد.کوچه ها و خیابانهای تنگ بیروت کار را برای راننده اتوبوس جهت دور زدن ها سخت می کرد. همان ابتدای مسیر وقتی یکی از آقایان در پشت اتوبوس شروع به کشیدن سیگار کرد، صدای راننده اتوبوس در آمد که " لا تدخین"!

بر خلاف تور لیدرهای فارسی زبان روز قبل که اطلاعات خوبی نداشتند، زینب در طول راه حرف می زد و در با گذر از هر منطقه ای درباره ان توضیحاتی می داد.در طول مسیرمان تا بیت الدین و قلعه موسی،دره های سر سبز و خانه هایی با نمای کاملا سنگی بیش از هر چیز به چشم می آمد.بازدید از قلعه موسی اولین برنامه ما در این روز بود. این قلعه در شهر کوچک دیر القمر در ۵ کیلومتری بیت الدین واقع شده است و در واقع ۶۰ کیلومتر از بیروت فاصله دارد.شهری کوهستانی با خانه های سنگی که در فاصله قرن ۱۶ تا ۱۸ میلادی مرکز حکومت لبنان بوده است.دیر القمر اولین روستا در تاریخ کشور لبنان است که صاحب شهرداری شده است.

نمایی از شهر کوچک دیر القمر - ۶۰ کیلومتری جنوب بیروت

مسجد فخرالدین از آثار قرن پانزدهم، دیر القمر

اما قلعه موسی توسط شخصی به نام موسی عبدالکریم المعمری  در سال ۱۹۶۲ساخته شده است که به گفته خودش رویایی کودکی وی بوده است. آقای موسی متولد ۱۹۳۱ است و در حال حاضر ۷۹ ساله بوده و در محل قلعه خود پذیرای بازیدکنندگان است. البته در ان روز به خاطر دادن آزمایش پزشکی به بیروت رفته بود و در قلعه حضور نداشت.

قلعه موسی، ۶۰ کیلومتری جنوب شرق بیروت

این قلعه سه طبقه ای بیشتر به خاطر وجود موزه مردم شناسی که زندگی و فرهنگ مردمان گذشته را با شکل زیبا و با مجسمه های کوچک به تصویر می کشد، معروف است.موزه در طبقه پایین قلعه قرار دارد و تقریبا موزه بزرگی است که به جز بخش مردم شناسی آن، آثار و اشیایی از دوره های گذشته کشور لبنان را در خود جای داده است.ورودی قلعه هم ۱۰ هزار لیر بود که تقریبا ۶۵۰۰ تومان می شود.

تصاویری از موزه مردم شناسی قلعه موسیارسال توسط احسان

اسلایدر